Ja, vi gick ju fram lite i riksdags- och kommunvalen.  Nu väntar våran bästa arena nästa år, EU-parlamentet!  V i förbereder oss, samtidigt som vi jobbar/leker vidare med idéer här hemma. Bidra gärna –  Är du ny medlem – gå till  medlemssidan här och logga in med lösenordet som du hittar i ditt välkomstmail. Annars kan du få det hos stockholmsregionen@piratpartiet.se  Vill du bli medlem,  klicka “Bli pirat” till höger. Eller vill du “bara” hjälpa till (toppen!). Gå till “Att göra”.

Kontakt

Nätverket PP Stockholmsregionen

är ett informellt nätverk för samverkan mellan nedanstående organisationer.
Vi har en gemensam kontaktadress och för tillfället i stort samma personer i styrelserna för pp Sth Län och pp Sth Stad:

Email: stockholmsregionen (at) piratpartiet.se

Ingående organisationer:

Piratpartiet i Stockholms Län

Ordförande Mats Philipson Telefon 0700614580 Email: mats.philipson [at] piratpartiet.se

Sekreterare  Anders Erkéus Telefon 0700222198 E-mail: anders.erkeus [at] piratpartiet.se

Kassör  Gagarin Miljkovich Telefon 0703091490 E-mail: gagarin.miljkovich [at] piratpartiet.se

Styrelseledamot Patrik Samuelsson Brink ( Solna)  Telefon 0704333921

Styrelseledamot Johan Alan (Huddinge) Telefon: 0704269129

Styrelseledamot  David Klarlund (Salem)  Telefon:  0729740227

 

Piratpartiet i Stockholms stad

(vi samkör organisationerna i länet)

Ordförande  Mats Philipson Telefon 0700614580 Email: mats.philipson [at] piratpartiet.se

Sekreterare  Anders Erkéus Telefon 0700222198 E-mail: anders.erkeus [at] piratpartiet.se

Kassör  Gagarin Miljkovich Telefon 0703091490 E-mail: gagarin.miljkovich [at] piratpartiet.se

Styrelseledamot  Vakant

 

Ung Pirat Stockholmshubben

Ordförande David Klarlund Telefon: 072-974 02 27 E-mail: david.klarlund (at) ungpirat.se

Sekreterare  Pauline Burke Clason  Telefon: 0730 24 46 98

Kassör  Henrik Brändén Telefon: 0767827535

Ledamot Kristian Moström   Telefon: 0735056061

Ledamot Otto Larsson Telefon: 0709771563 E-mail otto (at) aconter.se

 

 

Kommunorganisationer i Stockholms län

Utöver Stockholms Stad finns 2022 kontaktpersoner i ett antal kommuner i länet

Botkyrka Tobias Hellsten    tobias.hellsten (at) gmail.com    0707781143

Haninge Mahmud Keskin   mahmudkeskin (at) gmail.com   0736537405

Huddinge Johan Alan  johan.alan (at) live.se   0704269129

Järfälla Christian Elia christianelia (at) hotmail.se 0707100549

Nynäshamn Robert Lindhé  nynasrobert (at) hotmail.com  0736923786

Salem David Klarlund david.klarlund (at) piratpartiet.se 0729740227

Tyresö Johan Ericsson johan.ericsson (at) piratpartiet.se

Vill du vara kontaktperson i en annan kommun, kontakta

stockholmsregionen (at) piratpartiet.se

———————————————————————————————-

Här några andra kanaler för kontakt:

Piratpartiet Stockholmsregionen på Facebook

Piratpartiet Stockholms Stad på Facebook

Ung Pirat Stockholm på Facebook.

 

Piratpartiets chat

Är du medlem kan du använda din piratpartiet.se-adress för att logga in på chatten chat.piratpartiet.se

Jitsi

Videokonferensprogram som används  – jitsi.piratpartiet.se

Mumble

Du kan även stundtals (mera sällan numera) prata med andra pirater  på vår “Mumble server”.  Se här.  Ladda ner klienten här:   http://www.mumble.com/  och anslut till vår server: mumble.piratpartiet.se

————————————————————————————————-

Dessa var kandidater till Stockholms fullmäktige 2022

1 Katarina Stensson, Partiledare, lärare   katarina.stensson (at) piratpartiet.se

2 Mats Philipson, Jur kand, pol mag   mats.philipson (at) piratpartiet.se

3 Anders Erkéus Socialantropolog, musiker   anders (at) soundwell.com

4 Otto Larsson Chefredaktör   infitel64 (at) gmail.com

5 Henrik Passmark  Utredare  henrik.passmark (at) piratpartiet.se

6 Stefan Solender Agile coach Stefan.solender (at) gmail.com

7 Krystyna Lindgren Pensionär krystyna.lindgren (at) gmail.com

8 Aveen Ismail  Datasäkerhetsexpert  aveen (at) aveen.se

9 HansDavidsson Systemutvecklare  harley42 (at) gmail.com

10 UlrikaTångring Guillou Teaterpedagog ulzixx (at) gmail.com

11 JeskarHanmeier  IT-testare   jeskar (at) hanmeier.se

12 NillaKarlsson Utbildningsadministratör  nilla80 (at) gmail.com

13GagarinMiljković  Radioutgivare  gagarin (at) mrs.net